RÓŻOWE STOKROTKI
opis wykonania swetra

stokrotkowy


Sweter ma długość 55 cm, szerokość 41 cm, rekawy rozszerzane od łokcia i bardzo wąskie w ramionach, prosty dekolt w łódkę. Wykonanie - bardzo proste :-))

Włóczka: Moher Mohana 25 dag, druty nr 8 i nr 5

wzór stokrotkowy (liczba oczek podzielna przez 4 + 3 + 2o. brzegowe):
1rz. *3o. przerobić razem na prawo i nie zdejmując z drutu zrobić narzut i jeszcze jedno oczko - teraz dopiero zdjąć (to jest właśnie 3 z 3), 1o. prawe* - powtarzać.
2rz. i wszystkie parzyste - oczka lewe
3rz. 2 o. prawe, *3 z 3, 1 o. prawe* - powtarzać między**, 2 o. prawe,
powtarzamy te 4 rzędy.

probka

Wykonanie swetra.
Tył i przód - robimy w ten sam sposób:
Na druty nr 8 nabrać krzyżowo (bez dodatkowej nitki) 61 oczek i przerobić 1 rz. o. lewych (lewa strona roboty), dalej przerabiać wzorem stokrotkowym 56 rzędów. Od następnego rzędu zakańczamy na pachę z obu stron w co drugim rzędzie 3, 2, 1 o. - zostaje nam na drucie 49 oczek. Przerabiamy je dalej prosto jeszcze 18 rz. Zmieniamy druty na 5 i przerabiamy na plisę dekoltu 6 rzędów ściągaczem pojedynczym, w pierwszym rzędzie dodając równomiernie na całej szerokości 8 oczek. Zakańczamy luźno wszystkie oczka.

Rękaw:
Na druty nr 8 nabrać krzyżowo (bez dodatkowej nitki) 53 oczka i przerobić 1 rz. o. lewych (lewa strona roboty), dalej przerabiać wzorem stokrotkowym. Od 6 rz. na zwężenie rękawów odejmujemy z obu stron rękawa po 1 oczku w co czwartym rz. aż zostanie nam na drucie 37 oczek. Dalej przerabiamy prosto - 67 rz. od początku roboty. Nastepnie na główkę rękawa zakańczamy w co 2 rz. z obu stron: 3o. 3x1o., 6 rz. prosto, 3x1o., 3o. i ostatnie 13 oczek.

Zszywamy boki swetra i rękawów. Plisy dekoltu przodu i tyłu zszywamy na odcinku ok. 3 cm, wszywamy rękawy.© zdzid 2007